Dji Teknik Servis Hizmetleri

BİR DRONE BİR UÇAĞA VURURSA NE OLUR?

Dji Teknik Servis Hizmetleri

BİR DRONE BİR UÇAĞA VURURSA NE OLUR?

Bir havaalanının yakınında uçarken tek bir drone'un neden olabileceği kaosu bize gösteren fantastik bir görselleştirme gördük. Ama bir drone aslında bir uçağa çarptığında ne olur? Dayton Üniversitesi Araştırma Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, öğrenmek için Sinclair College Ulusal UAS Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi ile bir araya geldi. Uzmanlar, bir drone ve bir ticari uçak arasındaki ciddi bir çarpışmanın artık “öyleyse” meselesi değil, “ne zaman” meselesi olduğuna inanıyor. On yıllardır kuş grevleri üzerinde testler yapıldı, ancak yüzbinlerce insansız uçakla, şimdi neden olabileceği hasarı test etme zamanı geldi. Yani, araştırmacılar kontrollü koşullarda bir dizi test yaptı. Genel bir havacılık uçağı uçuşunu simüle ettiler ve havadayken bir eğlence dronuna çarptığında ne olacağını incelediler.

 

Testler için, ekip bir DJI Phantom 2 kullandı ve 238 mil / saat hızında bir uçak kanadı içine çarptı. Drone, uçağın kanadına tamamen nüfuz etti ve büyük miktarda hasara neden oldu. Araştırmacılar, bu koşullarda, uçağın hasardan kurtulacağına inanıyorlar. Bununla birlikte, daha hızlı uçaklarla daha fazla hasar olacaktır.

 

Ekip, bir drone'nun etkisini, benzer büyüklükte bir kuşun neden olacağı hasarla karşılaştırdı. Endişelenmeyin, hiçbir kuş zarar görmedi - etkiyi simüle etmek için bir jel mermi kullanıldı. Sonuçlar, bir kuşun kanatların ön kenarını ezeceğini gösterdi. Ancak dronun aksine, kuş herhangi bir iç hasara neden olmaz.

 

Drone popülasyonu arttıkça dronlar ve uçaklar arasındaki çarpışmalar da artar. Ve şimdi bazı uçakların havaalanlarına yakın olmasına izin verilmesi, olayların olasılığını daha da artırabiliyor. Dayton Üniversitesi Araştırma Enstitüsü'nden Kevin Poormon, riskleri en aza indirmek için bir çözüm önermektedir. Dronların uçak kanadını vurduğunda parçalara ayrılmaları için inşa edilmesi gerektiğine inanıyor. Bu şekilde kanatlara nüfuz edemez ve bir trajediye dönüşebilecek iç hasara neden olmazlar.