Dji Teknik Servis Hizmetleri

DJI MAVIC 3: Droneların Iphone'u

Dji Teknik Servis Hizmetleri

DJI MAVIC 3: Droneların Iphone'u

Mavic 3, Şirketin uzun süredir drone inşa etme mirasına dayanan en son produmer drone'udur. Mavic 3, geniş çapta başarılı ve büyük beğeni toplayan Mavic 2 Pro'nun devamı niteliğindedir. Çok yönlü engel algılama ve çift kamera dizisi dahil olmak üzere piyasaya bir dizi yeni özellik getiriyor. 

Bu drone hakkındaki düşüncelerimi ve hislerimi paylaşmak ve daha da önemlisi, DJI'ın bu drone'a koyduğu göz kamaştırıcı fiyat etiketine değip değmediği üzerinde durmak istiyorum.

Kullandığım model Mavic 3 ama Cine versiyonu değil.

Cine sürümü, yerleşik 1 TB sürücüye sahip olması ve Apple ProRes 422 HQ codec bileşenini kullanarak kayıt yapabilmesi bakımından normal sürümden farklıdır. 10 saniyelik video başına 1 GB'a ulaşabilen dosya boyutlarıyla ProRes 422 HQ hayatımda istediğim veya ihtiyacım olan bir şey değil.

Hafta sonu boyunca, hem karada hem de su altında çarpıcı işler yapan harika bir yerel sanatçı ve yaratıcı olan Katherine Betteridge ile Kuzey Galler, Snowdonia'nın vahşi doğalarına gitme fırsatım oldu.

Katherine vahşi doğadaki yüzme tecrübesinin drone görüntülerini istedi ve tek yapmam gereken karada durmak, drone'u kullanmak ve başka birinin üşümesini izlemek olduğundan Mavic 3'ü test etmek için güzel ve kolay bir fırsat gibi görünüyordu.

Çekim yaptığımız alan rüzgarlıydı, drone'u yere indiremeyecek kadar rüzgarlı değildi ama biraz zorlanacak kadar rüzgarlıydı.

 

Mavic 3 rüzgarda nasıl performans gösteriyor?

 

kusursuz.

 

Mavic Air 2'mden daha iyi, Air 2S'imden daha iyi ve Mini 2'mden çok daha iyi. Ayrıca Mavic 2 Pro ve Inspire 2'yi de kullandım ve bunu Mavic 2 Pro'dan daha iyi, Inspire 2 ile aynı seviyede olarak değerlendiririm.

Pil ömrü de iyiydi. Tamam, DJI'ın iddia ettiği 46 dakikalık rüzgarsız uçuş süresi kadar değil (bir aygıt yazılımı güncellemesinin pil ömründe bazı iyileştirmeler getirebileceğini duydum), ancak Air 2S'imin yapabileceğinden çok daha iyi. Birkaç pil kullandım ve her biri bana 29 dakika verdi.

Bu sonsuza kadar havadaymış gibi hissettirdi.

Bundan memnundum. Çekimler arasında sık sık aylaklık etmek için onu spor moduna alıp uçurduğumdan dolayı sanırım.

Kamera sistemine gelince, Hasselblad 24 mm eşdeğeri 4/3 inç CMOS kamera çarpıcı. Ayrıntıları yakalayacak kadar net ama sinematik olacak kadar yumuşak ve ipeksi. Değişken f/2.8 ila f/11 diyafram açıklığı sayesinde, kamerada ND filtreleri kullanmaya gerek kalmadan saniyede 24 kare pürüzsüz video yakalayabildim (DJI, drone ile birlikte ND 4/8/16/32 filtreleri tedarik ediyor ve ND64/128/256/512, Cine versiyonu ile).


Hasselblad kamera ayrıca 20MP fotoğraflar da çekiyor ve sonuçlar mükemmel olsa da, çekimleri 1 inçlik sensörü kullanılarak Air 2S kullanılarak çekilen 20MP fotoğraflarla karşılaştırdığımda çok fazla fark görmekte zorlanıyorum. Daha büyük sensörün düşük ışık koşullarında avantaj sağladığını görebiliyorum, ancak genel çekim için bir fark görmek zor.

 

Hala Tele lensi nasıl kullanacağımı bulmaya çalışıyorum. 162 mm eşdeğeri bir lens üzerinde ½ inç sensörle, performansı iyi, ancak şu anda, yalnızca otomatik modda çalışıyor ve DJI bize RAW fotoğraflar çekme yeteneğiyle birlikte tam kontrol verene kadar çekim yapabilirim gibi gözüküyor (şu anda yalnızca JPG, ve bunun değişip değişmeyeceğini bilmiyorum), bu kamerayı en iyi nasıl kullanacağım konusunda net değilim.

Ayrıca, bu Tele kameranın odağı çok fazla kilitlemeye çalıştığında odağında fazlaca pürüzler olduğunu keşfettim ve bu nedenle çok fazla görüntü kaybettim.

Bu durum pek hoş değildi.

Evet, Tele kamera yarım kalmış gibi.


Çoğu zaman, Mavic 3 havadayken kaya gibi sağlam hissettirdiği halde özellikle beş metrenin altında uçarken bazı uçuş performansı sorunları olduğunu farkettim. Çok fazla tereddüt yaşıyordum. Engellerden kaçınmak işe yarıyor ve iyi çalışıyor, fakat drone uçuşta garip ve düzensiz çalışıyor gibi. Elbette engellerden kaçınıyor, ancak drone çok belirsiz bir şekilde uçuyormuş gibi ve bu da ona güvenmeyi zorlaştırıyor.

 

Belki bu tasarım gereğidir, ya da belki iyileşir.

Pek çok şey bitmemiş. Şu anda, temelde onu uçurabilir, fotoğraf ve video çekebilirsiniz, hepsi bu. Panorama ve dronie ve yörünge gibi video efektleri çekme yeteneği gibi tüm gelişmiş özellikler eksik.


DJI'ye göre, Ocak ayında bu özellikleri ekleyecek büyük bir ürün yazılımı güncellemesi var.

Onlara ihtiyacı var.

Yani iyi bir drone, hatta çok iyi ama bitmedi.

Bu, drone'ların iPhone'u. Aynı zamanda gerçekten sağlam, iyi yapılmış bir ürün. Bunu yansıtacak bir fiyat etiketi ile.

Firmware güncellemesine gelirsek; bu çok farklı bir drone olacak. Bu noktadan sonra, Tele kameraya daha fazla özellik eklendiğini (manuel kontrol ve RAW çekme yeteneği) ve kamera, pil ömrü ve uçuş özelliklerinde bazı genel iyileştirmeler göreceğimizi umuyorum.

Ayrıca, bunun DJI'nin Phantom serisi için hattın sonu olduğunu görmek beni şaşırtmaz. Phantom büyük, devasa ve gürültülü. Mavic 3 ise katlanabilir ve çok daha sessiz.

Evet, bu muhtemelen Phantom'un sonu. 

 

AMA PARAYA DEĞER Mİ? 

 

Bu bir tüketici drone'u değil. Pilotajdan para kazanmıyorsanız kesinlikle bu drone'a ihtiyacınız yok. Bu, profesyonel içerik oluşturucular için profesyonel bir drone'dur ve profesyonel bir fiyat etiketi ile birlikte gelir.

Sosyal medya veya YouTube için çekim yapıyorsanız, kesinlikle Cine versiyonuna ihtiyacınız yoktur ve temel modeli haklı çıkarmakta zorlanacaksınız.

Ama şunu belirtmekte fayda var ki Mavic 3 ile yapabildiklerinin çoğunu, fiyatının çok altında bir drone ile yapabilirsiniz.

Bu drone, muhtemel kazaları önlemeye yardımcı olabilir. Ancak bu özellik için ciddi ücretler ödüyorsunuz.

Sonuç olarak, bu harika bir drone ve yaklaşan ürün yazılımı güncellemesi onu daha iyi hale getirecek. Ancak 2.199$'lık başlangıç ​​fiyatı ile bütçeleri biraz sarsılabilir.

 

dji drone servis dji repair dji service repairdrone dji tekn

dji drone servis dji repair dji service repairdrone dji teknik servis dji tamir

 

ik servis dji tamir