Dji Teknik Servis Hizmetleri

Kars'ta Drone'a ateş saçıldı

Dji Teknik Servis Hizmetleri

Kars'ta Drone'a ateş saçıldı

Gece saatlerinde Kars’ın Kağızman ilçesinde bulunan askeri bölge üzerinde uçtuğu tespit edilen drone, askerler tarafından açılan yaylım ateşiyle vurularak düşürüldü.

Drone'larla ilgili yaşanan en önemli sıkıntılar şuan için uçuş yapılan alanlar.Özellikle havalimanı ve askeri bölgelerin çevrelerinde dolaşan drone’lar güvenlik açısından büyük tehlike arz ediyorlar. Kars’ın Kağızman ilçesinde bulunan Bayrak Tepe askeri üssünde de benzer bir olay yaşandı. Kışla üzerinde uçtuğu tespit edilen drone'un yasak bölgeyi terk etmemesi üzerine askerler tarafından yaylım ateşi açıldı. Kurşunların hedefi olan drone parçalanarak etkisiz hale getirildi. Daha önce farkı zaman dilimlerinde de iki kez aynı bölgede uçtuğu tespit edilen drone’u kimin kontrol ettiği ise henüz belirlenemedi.

Bildiğini üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü güvenliğin sağlanması adına alınan kararla drone’ların kayıt altına alınması için çalışma başlatmıştı. Buna göre 25 kilogram üzerindeki İHA'lar için tescil işleminin yaptırılması ve 25 kilograma kadar olanların ise kayıt altına alınması kararlaştırıldı.Diğer taraftan olağanüstü hal (OHAL) kapsamında alınan son kanun hükmündeki kararnamelerle (KHK), uçuş kurallarına uymayanlara 1.000 TL ila 10.000 TL arasında ceza verileceği duyuruldu.